Oppo Reno16 (China)
Full Specifications
GENERAL
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored |
PRICE IN NIGERIA
| 256GB 12GB RAM | ₦550,000 |
| 512GB 12GB RAM | ₦600,000 |
| 512GB 16GB RAM | ₦650,000 |
| 1TB 16GB RAM | ₦700,000 |
PRICE IN INDIA
| 256GB 12GB RAM | ₹45,990 |
| 512GB 12GB RAM | ₹46,990 |
| 512GB 16GB RAM | ₹48,990 |
| 1TB 16GB RAM | ₹50,990 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
DISPLAY
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, HDR10+ |
| Size | 6.32 inches, 97.9 cm2 |
| Resolution | 1216 x 2640 pixels, 19.5:9 ratio (~460 ppi density) |
| Protection | Reinforced glass |
BODY
| Build | Glass front, aluminum frame, glass back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Other features | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) |
PLATFORM
| OS | Android 16, ColorOS 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8500 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.4 GHz Cortex-A725 & 3x3.2 GHz Cortex-A725 & 4x2.2 GHz Cortex-A725) |
| GPU | Mali-G720 MC8 |
MEMORY
| Card Slot | No |
| Internal | 256GB / 512GB / 1TB |
| RAM | 12GB / 16GB |
MAIN CAMERA
| Triple |
200 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 0.5µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.8, 85mm (telephoto), PDAF, OIS, 3.5x optical zoom 50 MP, f/2.0, 16mm, 116˚ (ultrawide), AF |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, HDR |
FRONT CAMERA
| Single | 50 MP, f/2.0, 18mm, 100˚ (ultrawide), AF |
| Features | Panorama, HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, HDR |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Radio | No |
BATTERY
| Capacity | 6700 mAh |
| Charging | 80W wired, 13.5W PD, 44W UFCS, 55W PPS |
| Other features | Reverse wired |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MORE
| Colors | Black, Purple, White |
| EasyBuy LOAN |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.