Samsung Galaxy Z Fold Wide
Full Specifications
GENERAL
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored |
PRICE IN NIGERIA
| 256GB 12GB RAM | ₦500,000 |
| 512GB 12GB RAM | ₦620,000 |
| 1TB 16GB RAM | ₦750,000 |
PRICE IN INDIA
| 256GB 12GB RAM | ₹159,999 |
| 512GB 12GB RAM | ₹179,999 |
| 1TB 16GB RAM | ₹199,999 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
DISPLAY
| Type | Foldable Dynamic LTPO AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+ |
| Size | 7.6 inches, 175.7 cm2 (~87.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1828 x 2584 pixels (~416 ppi density) Titanium plate layer for display support |
| Cover display | Dynamic LTPO AMOLED 2X, 120Hz, Corning Gorilla Glass Ceramic 2 5.4 inches, 1264 x 1848 pixels |
BODY
| Unfolded dimension | 161.4 x 123.9 x 4.9 mm |
| Folded dimension | 82.2 x 123.9 x 9.8 mm |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Other features |
IP48 dust and water resistant (dust > 1mm; immersible up to 1.5m for 30 min) Advanced Armor aluminum frame |
PLATFORM
| OS | Android 16, up to 7 major Android upgrades, One UI 8 |
| Chipset | Qualcomm SM8750-AC Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x4.47 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 830 (1200 MHz) |
MEMORY
| Card Slot | No |
| Internal | 256GB / 512GB / 1TB |
| RAM | 12GB / 16GB |
MAIN CAMERA
| Dual |
50 MP, (wide), PDAF, OIS 50 MP, (ultrawide), AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, OIS |
FRONT CAMERA
| Single | 10 MP, f/2.2, 18mm (ultrawide), 1/3.0", 1.12µm |
| Features | HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
No High-bitrate audio support |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | No |
BATTERY
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4800 mAh |
| Charging | 45W wired |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
MORE
| Colors | Black; other colors |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | SM-F971B, SM-F971B/DS, SM-F971U, SM-F971U1 |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.