Oppo A3s
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2018, July 13. Released 2018, July |
| Status | Discontinued |
PRICE IN NIGERIA
| 16GB 1GB RAM | ₦50,800 |
| 32GB 3GB RAM | ₦60,800 |
| 64GB 4GB RAM | ₦70,800 |
PRICE IN INDIA
| 16GB 1GB RAM | ₹8,900 |
| 32GB 3GB RAM | ₹10,900 |
| 64GB 4GB RAM | ₹12,900 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.2 inches, 95.9 cm2 (~81.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~271 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
BODY
| Dimensions | 156.2 x 75.6 x 8.2 mm (6.15 x 2.98 x 0.32 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
PLATFORM
| OS | Android 8.1 (Oreo), ColorOS 5.1 |
| Chipset | Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB / 32GB / 64GB |
| RAM | 2GB / 3GB / 4GB |
MAIN CAMERA
| Dual |
13 MP, f/2.2, AF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 8 MP, f/2.2 |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
CONNECTIVITY
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS |
| Radio | Unspecified |
BATTERY
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 4230 mAh |
| Charging | 20W wired |
FEATURES
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
MORE
| Colors | Red, Dark Purple |
| Models number | CPH1803, CPH1853, CPH1805 |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 11000 INR |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.