Honor X7e
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2026, May 19 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2026, May |
PRICE IN NIGERIA
| 128GB 6GB RAM | ₦150,000 |
PRICE IN INDIA
| 128GB 6GB RAM | ₹399 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
DISPLAY
| Type | TFT LCD, 120Hz, 1010 nits (peak) |
| Size | 6.61 inches, 105.3 cm2 (~84.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1604 pixels, 20:9 ratio (~266 ppi density) |
BODY
| Dimensions | 163.9 x 75.9 x 8.3 mm (6.45 x 2.99 x 0.33 in) |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Other features |
IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Drop resistant up to 1.8m |
PLATFORM
| OS | Android 16, MagicOS 10 |
| Chipset | Mediatek Helio G81 Ultra (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
MEMORY
| Card Slot | No |
| Internal | 128GB / 256GB |
| RAM | 6GB |
MAIN CAMERA
| Single | 50 MP, f/1.8, (wide), AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
BATTERY
| Type | Si/C Li-Po |
| Capacity | 7500 mAh |
| Charging | 45W wired |
| Other features | 7.5W reverse wired |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
MORE
| Colors | Black, Blue, Orange |
| Models number | LAB-LX1, LAB-LX3 |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 200 EUR |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.