Oppo K15 Pro+
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2026, April 01 |
| Status | Available. Released 2026, April 03 |
PRICE IN NIGERIA
| 256GB 12GB RAM | ₦600,000 |
| 512GB 12GB RAM | ₦650,000 |
PRICE IN INDIA
| 256GB 12GB RAM | ₹40,999 |
| 512GB 12GB RAM | ₹50,999 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 8, 19, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
DISPLAY
| Type | AMOLED, 1B colors, 165Hz, 600 nits (typ), 1800 nits (peak) |
| Size | 6.78 inches, 112.4 cm2 (~89.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1272 x 2772 pixels, 19.5:9 ratio (~450 ppi density) |
| Protection | Crystal Shield Glass |
BODY
| Dimensions | 162.4 x 77.5 x 8.3 mm (6.39 x 3.05 x 0.33 in) |
| Weight | 213 g or 219 g (7.51 oz) |
| Build | Glass front (Crystal Shield Glass), aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Other features |
Built-in cooling fan IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) RGB LED lights (on the back) |
PLATFORM
| OS | Android 16, ColorOS 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9500s (3 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.73 GHz Cortex-X925 & 3x3.3 GHz Cortex-X4 & 4x2.4 GHz Cortex-A720) |
| GPU | Immortalis-G925 MC12 |
MEMORY
| Card Slot | No |
| Internal | 256GB / 512GB |
| RAM | 12GB |
MAIN CAMERA
| Dual |
50 MP, f/1.8, 24mm (wide), PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 15mm, 116˚ (ultrawide) |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS |
FRONT CAMERA
| Single | 16 MP, f/2.4, 23mm (wide) |
| Features | Panorama |
| Video | 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| Radio | No |
BATTERY
| Type | Si/C Li-Ion |
| Capacity | 8000 mAh |
| Charging | 100W wired, 44W/100W UFCS, 55W PPS, 13.5W PD |
| Other features |
Reverse wired Bypass charging |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MORE
| Colors | Gray, Silver, Pink |
| Models number | PMG110 |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 460 EUR |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.