Oppo A60
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2024, April 26 |
| Status | Available. Released 2024, April 26 |
PRICE IN NIGERIA
| 128GB 8GB RAM | ₦280,000 |
| 256GB 8GB RAM | ₦300,000 |
PRICE IN INDIA
| 128GB 8GB RAM | ₹12,990 |
| 256GB 8GB RAM | ₹14,990 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 90Hz, 950 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches, 107.2 cm2 (~85.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1604 pixels, 20:9 ratio (~264 ppi density) |
BODY
| Dimensions | 165.7 x 76 x 7.7 mm (6.52 x 2.99 x 0.30 in) |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Other features |
IP54 dust protected and water resistant (water splashes) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
PLATFORM
| OS | Android 14, upgradable to Android 15, ColorOS 15 |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC |
| Internal | 128GB / 256GB |
| RAM | 8GB |
MAIN CAMERA
| Dual |
50 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.75", 0.64µm, PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 8 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/3.94", 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | Unspecified |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | FM radio (market/region dependent) |
BATTERY
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 45W wired, 50% in 30 min |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MORE
| Colors | Midnight Purple, Ripple Blue |
| Models number | CPH2631 |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | $ 164.83 / € 161.63 / £ 135.97 |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.