Oppo A53
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2020, August 20. Released 2020, August 25 |
| Status | Discontinued |
PRICE IN NIGERIA
| 64GB 4GB RAM | ₦60,000 |
| 128GB 4GB RAM | ₦80,000 |
| 128GB 6GB RAM | ₦100,000 |
| 128GB 8GB RAM | ₦120,000 |
PRICE IN INDIA
| 64GB 4GB RAM | ₹10,800 |
| 128GB 4GB RAM | ₹12,800 |
| 128GB 6GB RAM | ₹14,800 |
| 128GB 8GB RAM | ₹16,800 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
BODY
| Dimensions | 163.9 x 75.1 x 8.4 mm (6.45 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
PLATFORM
| OS | Android 10, upgradable to Android 11 |
| Chipset | Qualcomm SM4250 Snapdragon 460 (11 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 240 & 4x1.6 GHz Kryo 240) |
| GPU | Adreno 610 |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB / 128GB / 256GB |
| RAM | 4GB / 6GB / 8GB |
MAIN CAMERA
| Triple |
13 MP, f/2.2, 25mm (wide), 1/3.06", 1.12µm, PDAF 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 16 MP, f/2.0, (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio |
BATTERY
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 18W wired |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MORE
| Colors | Fairy White, Electric Black, Fancy Blue |
| Models number | CPH2127, CPH2131 |
| EasyBuy LOAN | |
| SAR | 0.77 W/kg (head) 0.97 W/kg (body) |
| Prices | About 460 EUR |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.