Oppo A5x
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2025, May 23 |
| Status | Available. Released 2025, May 25 |
PRICE IN NIGERIA
| 64GB 4GB RAM | ₦140,000 |
| 128GB 4GB RAM | ₦160,000 |
| 128GB 6GB RAM | ₦180,000 |
PRICE IN INDIA
| 64GB 4GB RAM | ₹12,400 |
| 128GB 4GB RAM | ₹14,000 |
| 128GB 6GB RAM | ₹16,000 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 120Hz, 1000 nits (HBM) |
| Size | 6.67 inches, 107.2 cm2 (~84.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1604 pixels, 20:9 ratio (~264 ppi density) |
| Protection | Unspecified |
BODY
| Dimensions | 165.7 x 76.2 x 8 mm (6.52 x 3.00 x 0.31 in) |
| Weight | 193 g (6.81 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Other features |
IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
PLATFORM
| OS | Android 15, ColorOS 15 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC |
| Internal | 64GB / 128GB |
| RAM | 4GB / 6GB |
MAIN CAMERA
| Single | 32 MP, f/1.9, (wide), AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | Yes |
FRONT CAMERA
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | Yes |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | Unspecified |
BATTERY
| Capacity | 6000 mAh |
| Charging | 45W wired, 33W PPS, 13.5W PD, 50% in 37 min |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MORE
| Colors | Tranquil Lake Green, Laser White |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 150 EUR |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.