Huawei Pura 90
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2026, April 20 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2026, May 13 |
PRICE IN NIGERIA
| 256GB 12GB RAM | ₦2,000,000 |
| 512GB 12GB RAM | ₦2,200,000 |
| 512GB 16GB RAM | ₦2,300,000 |
PRICE IN INDIA
| 256GB 12GB RAM | ₹80,990 |
| 512GB 12GB RAM | ₹85,990 |
| 512GB 16GB RAM | ₹89,990 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA - China only |
| Speed | HSPA, LTE, 5G (China only) |
DISPLAY
| Type | LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, PWM, HDR Vivid |
| Size | 6.8 inches, 113.6 cm2 (~89.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1320 x 2856 pixels, 19.5:9 ratio (~463 ppi density) |
| Protection | Kunlun Glass |
BODY
| Dimensions | 163.1 x 78.1 x 7 mm (6.42 x 3.07 x 0.28 in) |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| Build | Glass front, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Other features | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) |
PLATFORM
| OS | HarmonyOS 6.1 |
| Chipset | Kirin 9010s (7 nm) |
| CPU | Octa-core |
MEMORY
| Card Slot | No |
| Internal | 256GB / 512GB |
| RAM | 12GB / 16GB |
MAIN CAMERA
| Triple |
50 MP, f/1.8, 24mm (wide), PDAF, OIS 50 MP, f/2.2, 88mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 3.7x optical zoom 12.5 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide) |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, 1080p@480fps (interpolated), HDR Vivid, gyro-EIS, OIS |
FRONT CAMERA
| Single | 50 MP, f/2.0, (wide), AF |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 4K, 1080p, 1080p@120fps, HDR Vivid, gyro-EIS |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, L2HC |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC |
| Radio | No |
BATTERY
| Capacity | 6500 mAh |
| Charging | 100W wired, 100% in 45 min |
| Other features |
50W wireless Reverse wireless 5W reverse wired |
FEATURES
| Sensors |
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass Virtual proximity sensing BDS Satellite Messaging - China only |
MORE
| Colors | Black, White Dark Purple |
| Models number | KEE-AL00 |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 590 EUR |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.