Motorola Moto G87
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2026, April 29 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2026, May |
PRICE IN NIGERIA
| 256GB 8GB RAM | ₦500,693 |
| 256GB 12GB RAM | ₦550,693 |
| 512GB 12GB RAM | ₦600,693 |
PRICE IN INDIA
| 256GB 8GB RAM | ₹17,999 |
| 256GB 12GB RAM | ₹18,999 |
| 512GB 12GB RAM | ₹19,999 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - International |
| 4G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 42, 71 - EMEA & AP |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 71, 75, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - EMEA & AP |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
DISPLAY
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR, 5000 nits (peak) |
| Size | 6.78 inches, 112.4 cm2 (~88.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1272 x 2772 pixels, 19.5:9 ratio (~450 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
BODY
| Dimensions | 164.5 x 77.3 x 7.3 mm (6.48 x 3.04 x 0.29 in) |
| Weight | 183 g (6.46 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame, silicone polymer (eco leather) back |
| SIM |
Nano-SIM + eSIM Nano-SIM + Nano-SIM IP66/IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
PLATFORM
| OS | Android 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6400 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 256GB / 512GB |
| RAM | 8GB / 12GB |
MAIN CAMERA
| Dual |
200 MP, f/1.8(wide), 0.5µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 118˚ (ultrawide), 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2K@30fps, 1080p@30/60fps |
FRONT CAMERA
| Single | 32 MP, f/2.2 |
| Video | 2K@30fps, 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| 3.5mm jack | No |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Radio | No |
BATTERY
| Capacity | 5200 mAh |
| Charging | 30W wired |
FEATURES
| Sensors |
Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Smart Connect support |
MORE
| Colors | Pantone: Overture, Blue Atoll |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 400 EUR |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.