Motorola Razr 2026
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2026, April 29 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2026, May 14 |
PRICE IN NIGERIA
| 128GB 8GB RAM | ₦1,500,000 |
| 256GB 8GB RAM | ₦1,900,000 |
PRICE IN INDIA
| 128GB 8GB RAM | ₹70,000 |
| 256GB 8GB RAM | ₹75,000 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 48, 66, 71 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 70, 71, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
DISPLAY
| Type | Foldable LTPO AMOLED, 1B colors, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, 3000 nits (peak) |
| Size | 6.9 inches, 107.6 cm2 (~84.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2640 pixels (~413 ppi density) |
| Cover display | Second external AMOLED, 1B colors, 90Hz, HDR10+, 1700 nits (peak) |
| Cover display Size | 3.6 inches, 1056 x 1066 pixels, 413 ppi, Gorilla Glass Victus |
BODY
| Unfolded dimension | 171.3 x 74 x 7.3 mm |
| Folded dimension | 88.1 x 74 x 15.9 mm |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| Build | Plastic front (unfolded), glass front (folded, Gorilla Glass), aluminum frame, hinge (titaniuml) |
| SIM | Nano-SIM + eSIM |
| Other features |
IP48 water resistant (up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant |
PLATFORM
| OS | Android 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7400X (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
MEMORY
| Card Slot | No |
| Internal | 128GB / 256GB |
| RAM | 8GB |
MAIN CAMERA
| Dual |
50 MP, f/1.7, (wide), 1/1.95", 0.8µm, OIS 50 MP, f/2.0, 122˚ (ultrawide), 1/2.76", 1.28µm |
| Features | LED flash, panorama, HDR, Pantone Validated Colour and Skin Tones |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
FRONT CAMERA
| Single | 32 MP, f/2.4, (wide), 1/3.14", 0.7µm |
| Features | HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| 3.5mm jack | No |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax/6e, tri-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| Radio | No |
BATTERY
| Type | Si/C Li-Ion |
| Capacity | 4800 mAh |
| Charging | 30W wired |
| Other features | 15W wireless |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), gyro, accelerometer, proximity, compass, barometer |
MORE
| Colors | Pantone: Hematite, Sporting Green, Violet Ice, Bright White |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 690 EUR |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.