Huawei Pura 90 Pro Max
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2026, April 20 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2026, May 18 |
PRICE IN NIGERIA
| 256GB 12GB RAM | ₦1,700,000 |
| 512GB 12GB RAM | ₦1,800,000 |
| 512GB 16GB RAM | ₦1,900,000 |
| 1TB 16GB RAM | ₦2,000,000 |
PRICE IN INDIA
| 256GB 12GB RAM | ₹90,900 |
| 512GB 12GB RAM | ₹93,900 |
| 512GB 16GB RAM | ₹97,900 |
| 1TB 16GB RAM | ₹99,900 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands |
LTE |
| 5G bands | SA/NSA - China only |
| Speed | HSPA, LTE, 5G (China only) |
DISPLAY
| Type | LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, PWM, HDR Vivid |
| Size | 6.9 inches, 115.6 cm2 (~91.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1308 x 2880 pixels (~458 ppi density) |
| Protection |
Kunlun Glass Anti-reflective coating |
BODY
| Dimensions | 164 x 77.1 x 8.1 mm (6.46 x 3.04 x 0.32 in) |
| Weight | 230.5 g (8.15 oz) |
| Build | Glass front, aluminum frame, glass back |
| SIM |
Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Other features |
IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) |
PLATFORM
| OS | HarmonyOS 6.1 |
| Chipset | Kirin 9030S |
MEMORY
| Card Slot | No |
| Internal | 256GB / 512GB / 1TB |
| RAM | 12GB / 16GB |
MAIN CAMERA
| Triple |
50 MP, f/1.4-4.0, 24mm (wide), PDAF, OIS 200 MP, f/2.6, 89mm (telephoto), PDAF, OIS, 4x optical zoom 40 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), AF |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, 1080p@960fps (interpolated), HDR Vivid, gyro-EIS, OIS |
FRONT CAMERA
| Single | 13 MP, f/2.0, (ultrawide), AF |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 4K, 1080p, 1080p@240fps, HDR Vivid, gyro-EIS |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, L2HC |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC |
| Radio | No |
BATTERY
| Type | Li-Po |
| Capacity | 6000 mAh |
| Charging | 100W wired |
| Other features |
80W wireless 18W reverse wired Reverse wireless |
FEATURES
| Sensors |
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer BDS Satellite Calling and Messaging - China only |
MORE
| Colors | Black, Gold, Green, Orange, Purple |
| Models number | SCA-AL00 |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 810 EUR |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.