Motorola Moto G37 Power
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2026, April 29 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2026, May |
PRICE IN NIGERIA
| 128GB 4GB RAM | ₦200,000 |
PRICE IN INDIA
| 128GB 4GB RAM | ₹16,599 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 42, 71 - ЕМЕА |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 71, 75, 77, 78 SA/NSA - ЕМЕА |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 120Hz, 1050 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches, 107.2 cm2 (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1604 pixels, 20:9 ratio (~264 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
BODY
| Dimensions | 166.2 x 76.5 x 8.8 mm (6.54 x 3.01 x 0.35 in) |
| Weight | 215 g (7.58 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame, silicone polymer (eco leather) back |
| SIM |
Nano-SIM + eSIM Nano-SIM + Nano-SIM |
| Other features |
IP64 water resistant MIL-STD 810H certified |
PLATFORM
| OS | Android 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB / 256GB |
| RAM | 4GB |
MAIN CAMERA
| Single | 50 MP, f/1.8, 0.61µm, PDAF |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2K@30fps, 1080p@30/60fps |
FRONT CAMERA
| Single | 8 MP, f/2.0, 1.12µm |
| Video | 2K@30fps, 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
Yes Hi-Res audio |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4 |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | FM radio |
BATTERY
| Capacity | 7000 mAh |
| Charging | 30W wired |
| Other features | 6W reverse wired |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MORE
| Colors | PANTONE Impenetrable, Capri, Nautical Blue, Fuchsia Red |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 300 EUR |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.