Huawei MatePad Pro Max
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2026, May 07 |
| Status | Available. Released 2026, May 07 |
PRICE IN NIGERIA
| 256GB 12GB RAM | ₦950,000 |
| 512GB 12GB RAM | ₦980,500 |
PRICE IN INDIA
| 256GB 12GB RAM | ₹110,990 |
| 512GB 12GB RAM | ₹115,990 |
NETWORK
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
DISPLAY
| Type | OLED, 1B colors, 144Hz, HDR, 1600 nits (peak) |
| Size | 13.2 inches, 518.8 cm2 (~91.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 3000 x 2000 pixels, 3:2 ratio (~273 ppi density) PaperMatte Display (optional) |
BODY
| Dimensions | 289.3 x 196.3 x 4.7 mm (11.39 x 7.73 x 0.19 in) |
| Weight | 499 g or 509 g (1.10 lb) |
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| SIM |
No |
| Other features | Stylus support |
PLATFORM
| OS | Harmony OS 4.3 |
MEMORY
| Card Slot | No |
| Internal | 256GB / 512GB |
| RAM | 12GB |
MAIN CAMERA
| Single | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF |
| Features | LED flash |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 12 MP, f/2.4 |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (6 speakers) |
| 3.5mm jack | No |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, DisplayPort 1.2, accessory connector pins |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, L2HC (320-960 kbps HD audio) |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | No |
BATTERY
| Capacity | 10400 mAh |
| Charging | 66W wired |
| Other features | 40W reverse wired |
FEATURES
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass, proximity (accessories only) |
MORE
| Colors | Blue, Gray |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 1150 EUR |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.