Ulefone Note 17 Pro
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2024, January 25 |
| Status | Available. Released 2024, January |
PRICE IN NIGERIA
| 256GB 12GB RAM | ₦509,600 |
PRICE IN INDIA
| 256GB 12GB RAM | ₹26,990 |
NETWORK
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
DISPLAY
| Type | AMOLED, 120Hz, 500 nits (HBM) |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 (~91.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~388 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5, Mohs level 4 |
BODY
| Dimensions | 163.8 x 74.2 x 9 mm (6.45 x 2.92 x 0.35 in) |
| Weight | 197.8 g (6.98 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Other features | Splash proof |
PLATFORM
| OS | Android 13 |
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
MEMORY
| Card Slot | No |
| Internal | 256GB |
| RAM | 12GB |
MAIN CAMERA
| Dual |
108 MP, f/1.9, (wide), 0.7µm, PDAF 5 MP (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 32 MP, f/2.5, (wide), 0.7µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS, recording |
BATTERY
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5050 mAh |
| Charging | 33W wired |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MORE
| Colors | Velvet Black, Pearl White, Amber Orange |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 300 EUR |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.