Meizu 21 Note
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2024, May 16 |
| Status | Available. Released 2024, May 21 |
PRICE IN NIGERIA
| 256GB 12GB RAM | ₦350,500 |
| 512GB 16GB RAM | ₦500,500 |
PRICE IN INDIA
| 256GB 12GB RAM | ₹30,990 |
| 512GB 16GB RAM | ₹40,990 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
DISPLAY
| Type | LTPO OLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, 800 nits (typ), 1600 nits (HBM), 5000 nits (peak) |
| Size | 6.78 inches, 111.7 cm2 (~89.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1264 x 2780 pixels (~450 ppi density) |
BODY
| Dimensions | 162.4 x 76.9 x 8.2 mm (6.39 x 3.03 x 0.32 in) |
| Weight | 205 g (7.23 oz) |
| Build | Glass front, aluminum frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Other features | IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
PLATFORM
| OS | Flyme OS |
| Chipset | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
MEMORY
| Card Slot | No |
| Internal | 256GB / 512GB |
| RAM | 16GB |
MAIN CAMERA
| Dual |
50 MP, f/1.7, 24mm (wide), 1/1.56", PDAF, OIS 13 MP, f/2.4, 16mm, 122˚ (ultrawide), AF |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 8K, 4K, 1080p; gyro-EIS |
FRONT CAMERA
| Single | 16 MP, f/2.5, (wide) |
| Features | HDR |
| Video | Yes |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 а/b/g/n/ac/6e/7, tri-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, LHDC |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| Radio | No |
BATTERY
| Capacity | 5500 mAh |
| Charging | 65W wired, PD3 PPS, QC4+ |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MORE
| Colors | Black, White |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 330 EUR |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.