ZTE nubia RedMagic Astra
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2025, June 11 |
| Status | Available. Released 2025, June 12 |
PRICE IN NIGERIA
| 256GB 12GB RAM | ₦1,100,000 |
| 512GB 16GB RAM | ₦1,300,000 |
| 1TB 24GB RAM | ₦1,500,000 |
PRICE IN INDIA
| 256GB 12GB RAM | ₹40,000 |
| 512GB 16GB RAM | ₹50,000 |
| 1TB 24GB RAM | ₹60,000 |
NETWORK
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
DISPLAY
| Type | LTPO OLED, 1B colors, 165Hz, 5280Hz PWM, HDR, 1000 nits (typ), 1600 nits (peak) |
| Size | 9.06 inches, 238.3 cm2 (~85.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1504 x 2400 pixels, 16:10 ratio (~313 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version), Mohs level 4 |
BODY
| Dimensions | 207 x 134.2 x 6.9 mm (8.15 x 5.28 x 0.27 in) |
| Weight | 370 g (13.05 oz) |
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| SIM | No |
| Other features |
RGB light on the back Built-in cooling fan (Illuminated) Aviation-grade aluminum frame IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
PLATFORM
| OS | Android 15, Redmagic OS 10.5 |
| Chipset | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 830 (1200 MHz) |
MEMORY
| Card Slot | No |
| Internal | 256GB / 512GB / 1TB |
| RAM | 12GB / 16GB / 24GB |
MAIN CAMERA
| Single | 13 MP, (wide) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 9 MP, f/2.2, (wide), 0.7μm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
No Snapdragon Sound |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 3.2 Gen2, Display Port, magnetic connector pins |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
BATTERY
| Capacity | 8200 mAh |
| Charging | 80W wired, 50% in 22 min |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MORE
| Colors | Eclipse Black, Starfrost Silver |
| Models number | NP05J |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 500 EUR |
TESTS
| Battery life | Active use score 11:12h |
| Display | 1036 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker test | -27.3 LUFS (Good) |
| Performance |
AnTuTu: 2603900 (v10) GeekBench: 8142 (v6) 3DMark: 6699 (Wild Life Extreme) |
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.