Sony Xperia 10 III Lite
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2021, August 20 |
| Status | Available. Released 2021, August 27 |
PRICE IN NIGERIA
| 64GB 6GB RAM | ₦740,000 |
PRICE IN INDIA
| 64GB 6GB RAM | ₹39,000 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 |
| 4G bands | 1, 3, 4, 12, 18, 19, 38, 41 |
| 5G bands | 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
DISPLAY
| Type | OLED, 1B colors, HDR |
| Size | 6.0 inches, 84.1 cm2 (~80.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2520 pixels, 21:9 ratio (~457 ppi density) |
| Protection |
Corning Gorilla Glass 6 Triluminos display |
BODY
| Dimensions | 154 x 68 x 8.3 mm (6.06 x 2.68 x 0.33 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 6), glass back (Gorilla Glass 6), plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + eSIM |
| Other features | IP65/IP68 dust tight and water resistant (low pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
PLATFORM
| OS | Android 11 |
| Chipset | Qualcomm SM6350 Snapdragon 690 5G (8 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 560 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 560 Silver) |
| GPU | Adreno 619 |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB |
| RAM | 6GB |
MAIN CAMERA
| Triple |
12 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2.8", PDAF 8 MP, f/2.4, 54mm (telephoto), 1/4.0", PDAF, 2x optical zoom 8 MP, f/2.2, 16mm, 120˚ (ultrawide), 1/4.0" |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 8 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/4.0" |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Hi-Res audio |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, video output |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Radio | No |
BATTERY
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4500 mAh |
| Charging | 30W wired, PD, QC |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MORE
| Colors | Black, White, Blue, Pink |
| Models number | XQ-BT44 |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 370 EUR |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.