Xiaomi Redmi R70
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2026, April 15 |
| Status | Available. Released 2026, April 15 |
PRICE IN NIGERIA
| 128GB 4GB RAM | ₦200,900 |
| 128GB 6GB RAM | ₦250,900 |
| 256GB 8GB RAM | ₦300,900 |
PRICE IN INDIA
| 128GB 4GB RAM | ₹15,990 |
| 128GB 6GB RAM | ₹16,990 |
| 256GB 8GB RAM | ₹17,990 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 19, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 48, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 120Hz, 800 nits (peak) |
| Size | 6.9 inches, 114.9 cm2 (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~254 ppi density) |
BODY
| Dimensions | 171.6 x 79.5 x 8.2 mm (6.76 x 3.13 x 0.32 in) |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
PLATFORM
| OS | Android 16, HyperOS 3 |
| Chipset | Unisoc T8300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC |
| Internal | 128GB / 256GB |
| RAM | 4GB / 6GB / 8GB |
MAIN CAMERA
| Single | 13 MP |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 8 MP |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | No |
BATTERY
| Capacity | 6000 mAh |
| Charging | 15W wired, PD |
| Other features | 7.5W reverse wired |
FEATURES
| Sensors |
Accelerometer, compass Virtual proximity sensing |
MORE
| Colors | Black, Blue, Purple, White |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 200 EUR |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.