Xiaomi 17T Pro
Full Specifications
GENERAL
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored |
PRICE IN NIGERIA
| 512GB 12GB RAM | ₦1,380,000 |
PRICE IN INDIA
| 512GB 12GB RAM | ₹99,990 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
DISPLAY
| Type | AMOLED, 68B colors, 144Hz, 3840Hz PWM, Dolby Vision, HDR10+ |
| Size | 6.83 inches, 114.5 cm2 |
| Resolution | 1280 x 2772 pixels, 19.5:9 ratio (~447 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
BODY
| Build | Glass front (Gorilla Glass), aluminum frame, glass-fiber reinforced plastic back |
| SIM |
Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) Nano-SIM + Nano-SIM |
| Other features |
IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 3m for 30 min) 6M13 aluminium alloy, 330 N/mm frame rigidity, 321 N/mm device rigidity |
PLATFORM
| OS | Android 16, HyperOS 3 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9500 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (1x4.21 GHz C1-Ultra & 3x3.5 GHz C1-Premium & 4x2.7 GHz C1-Pro) |
| GPU | Mali-G1 Ultra MC12 |
MEMORY
| Card Slot | No |
| Internal | 512GB / 1TB |
| RAM | 12GB |
MAIN CAMERA
| Triple |
50 MP, f/1.6, 23mm (wide), 1/1.31", 1.2µm, multi-directional PDAF, OIS 50 MP, f/3.0, 115mm (periscope telephoto), 1/2.76", 0.64µm, PDAF (10cm - ∞), OIS, 5x optical zoom 12 MP, f/2.2, 15mm, 120˚ (ultrawide), 1/3.06", 1.12µm |
| Features | Leica lens, Color spectrum sensor, Ultra HDR, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, gyro-EIS, 10-bit Rec. 2020, HDR10+ |
FRONT CAMERA
| Single | 32 MP, f/2.2, 21mm (wide), 1/3.44", 0.64µm |
| Features | HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, HDR10+ |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| 3.5mm jack |
No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1C+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| Radio | No |
BATTERY
| Type | Si/C Li-Ion |
| Capacity | 7000 mAh |
| Charging | 100W wired, PD3.0, QC4 |
| Other features | 50W wireless |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MORE
| Colors | Black, Dark Purple, Dark Blue |
| Models number | 2602EPTC0G |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 1000 EUR |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.