Oukitel WP300
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2024, December |
| Status | Available. Released 2025, March 20 |
PRICE IN NIGERIA
| 512GB 12GB RAM | ₦400,000 |
PRICE IN INDIA
| 512GB 12GB RAM | ₹50,600 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 40, 41, 66, 71 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 28, 38, 39, 40, 41, 66, 71, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 120Hz, 650 nits |
| Size | 6.8 inches, 109.8 cm2 (~71.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~395 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5, Mohs level 5 |
BODY
| Dimensions | 181.3 x 84.9 x 21.2 mm (7.14 x 3.34 x 0.83 in) |
| Weight | 512 g (1.13 lb) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Other features |
IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810H compliant Detachable multi-functional bluetooth band with earphone and display Detachable camping light |
PLATFORM
| OS | Android 15 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7025 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG BXM-8-256 |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 512GB |
| RAM | 12GB |
MAIN CAMERA
| Dual |
108 MP, f/1.9, (wide), 1/1.8", PDAF 2 MP (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 32 MP, 1/2.74" |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio |
BATTERY
| Type | Li-Po |
| Capacity | 16000 mAh |
| Charging | 45W wired |
| Other features | Reverse wired |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MORE
| Colors | Gray, Red |
| EasyBuy LOAN |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.