Huawei MatePad 11.5 S (2025)
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2025, August 15 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2025, August 21 |
PRICE IN NIGERIA
| 256GB 8GB RAM | ₦500,000 |
| 256GB 12GB RAM | ₦600,000 |
| 512GB 12GB RAM | ₦700,000 |
PRICE IN INDIA
| 256GB 8GB RAM | ₹40,000 |
| 256GB 12GB RAM | ₹50,000 |
| 512GB 12GB RAM | ₹60,000 |
NETWORK
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands |
N/A |
| 3G bands |
N/A |
| 4G bands |
N/A |
| 5G bands | N/A |
| Speed | No |
DISPLAY
| Type | TFT LCD, 144Hz, HDR Vivid |
| Size | 11.5 inches, 391.6 cm2 (~84.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 11.5 inches, 391.6 cm2 (~84.6% screen-to-body ratio) Anti-glare |
BODY
| Dimensions | 261 x 177.3 x 6.1 mm (10.28 x 6.98 x 0.24 in) |
| Weight | 515 g (1.14 lb) |
| SIM |
No |
| Other features | Stylus support |
PLATFORM
| OS | Harmony OS 5.0 |
| CPU | Octa-core |
MEMORY
| Card Slot | No |
| Internal | 256GB / 512GB |
| RAM | 8GB / 12GB |
MAIN CAMERA
| Single | 13 MP, f/1.8, (wide), AF |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 8 MP, f/2.0 |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack | No |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, magnetic accessory connector |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC |
| NFC | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
BATTERY
| Capacity | 8800 mAh |
| Charging | 40W wired |
| Other features |
5W reverse wired |
FEATURES
| Sensors |
Accelerometer, proximity (accessories only), gyro |
MORE
| Colors | Gray, Silver, Mint, Purple |
| Models number | SLG-W50, SLG-W10 |
| EasyBuy LOAN |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.