Huawei nova 13i
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2024, December 14 |
| Status | Available. Released 2025, January |
PRICE IN NIGERIA
| 128GB 8GB RAM | ₦300,600 |
| 256GB 8GB RAM | ₦400,600 |
PRICE IN INDIA
| 128GB 8GB RAM | ₹30,500 |
| 256GB 8GB RAM | ₹40,500 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Size | 6.7 inches, 108.7 cm2 (~89.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2388 pixels (~391 ppi density) Always-on display |
BODY
| Dimensions | 163.3 x 74.7 x 8.4 mm (6.43 x 2.94 x 0.33 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| SIM |
Nano-SIM Nano-SIM + Nano-SIM |
PLATFORM
| OS | EMUI 14.2, no Google Play Services |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.9 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 610 |
MEMORY
| Card Slot | No |
| Internal | 128GB / 256GB |
| RAM | 8GB |
MAIN CAMERA
| Dual |
108 MP, f/1.9, 26mm (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Radio | No |
BATTERY
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 40W wired, 3-62% in 30 min |
FEATURES
| Sensors |
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
MORE
| Colors | White, Blue |
| Models number | CTR-L91 |
| EasyBuy LOAN |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.