Acer Iconia iM11-22M5G
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2026, May 07 |
| Status | Available. Released 2026, May 07 |
PRICE IN NIGERIA
| 128GB 8GB RAM | ₦380,000 |
PRICE IN INDIA
| 128GB 8GB RAM | ₹22,999 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 90Hz, 450 nits |
| Size | 11.45 inches, 387.6 cm2 (~83.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2200 pixels, 3:2 ratio (~230 ppi density) |
BODY
| Dimensions | 261.7 x 177.7 x 7.9 mm (10.30 x 7.00 x 0.31 in) |
| Weight | 535 g (1.18 lb) |
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Other features | Stylus support |
PLATFORM
| OS | Android 15 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7050 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB |
| RAM | 8GB |
MAIN CAMERA
| Dual |
16 MP (wide) 2 MP (macro) |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 8 MP |
| Video | Yes |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack | Yes |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0, OTG, magnetic accessory connector pins |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | Unspecified |
| Radio | No |
BATTERY
| Capacity | 7400 mAh |
| Charging | 18W wired |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (top-mounted) |
MORE
| Colors | Silver |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 230 EUR |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.