Umidigi Bison X20
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2024 |
| Status | Available. Released 2024 |
PRICE IN NIGERIA
| 128GB 6GB RAM | ₦301,771 |
PRICE IN INDIA
| 128GB 6GB RAM | ₹13,999 |
NETWORK
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 17, 18, 19, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.53 inches, 102.9 cm2 (~71.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
BODY
| Dimensions | 172.1 x 83.8 x 12.9 mm (6.78 x 3.30 x 0.51 in) |
| Weight | 278 g (9.81 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Other features |
IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810G compliant |
PLATFORM
| OS | Android 13 |
| Chipset | Mediatek Helio P60 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB |
| RAM | 6GB |
MAIN CAMERA
| Dual |
20 MP, f/2.2, (wide) 2 MP (macro) |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 8 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 720p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | Wireless FM radio |
BATTERY
| Capacity | 6000 mAh |
| Charging | 10W wired |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MORE
| Colors | Graphite Black |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 120 EUR |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.