Realme C100x
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2026, May 07 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2026, May 15 |
PRICE IN NIGERIA
| 128GB 4GB RAM | ₦400,600 |
| 128GB 6GB RAM | ₦500,600 |
| 256GB 8GB RAM | ₦600,600 |
PRICE IN INDIA
| 128GB 4GB RAM | ₹15,990 |
| 128GB 6GB RAM | ₹17,990 |
| 256GB 8GB RAM | ₹20,990 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 40 |
| Speed | HSPA, LTE |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 120Hz, 900 nits (HBM) |
| Size | 6.8 inches, 113.0 cm2 (~86.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1570 pixels, 19.5:9 ratio (~254 ppi density) |
| Protection | ArmorShell glass, Mohs level 5 |
BODY
| Dimensions | 166.5 x 78.2 x 8.6 mm (6.56 x 3.08 x 0.34 in) |
| Weight | 219 g (7.72 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Other features |
IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Drop resistant up to 2m MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions RGB light on the back (notifications, etc.) |
PLATFORM
| OS | Android 16 |
| Chipset | Unisoc T7250 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC |
| Internal | 128GB / 256GB |
| RAM | 4GB / 6GB |
MAIN CAMERA
| Dual |
50 MP, f/1.8, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 720p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| Radio | Unspecified |
BATTERY
| Type | Si/C Li-Ion |
| Capacity | 8000 mAh |
| Charging | 45W wired, 45W PPS, 13.5W PD |
| Other features | Reverse wired |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MORE
| Colors | Golden Coast, Deepblue Tides |
| Models number | RMX5366 |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 160 EUR |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.