Realme 12 Pro+
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2024, January 29 |
| Status | Available. Released 2024, January 29 |
PRICE IN NIGERIA
| 128GB 8GB RAM | ₦550,000 |
| 256GB 8GB RAM | ₦650,000 |
| 256GB 12GB RAM | ₦750,000 |
| 512GB 12GB RAM | ₦850,000 |
PRICE IN INDIA
| 128GB 8GB RAM | ₹24,000 |
| 256GB 8GB RAM | ₹26,000 |
| 256GB 12GB RAM | ₹28,000 |
| 512GB 12GB RAM | ₹30,000 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
DISPLAY
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 800 nits (HBM), 950 nits (peak) |
| Size | 6.7 inches, 108.0 cm2 (~90.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio (~394 ppi density) |
BODY
| Dimensions | 161.5 x 74 x 8.8 mm (6.36 x 2.91 x 0.35 in) |
| Weight | 196 g (6.91 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Other features | IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
PLATFORM
| OS | Android 14, Realme UI 5.0 |
| Chipset | Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.40 GHz Cortex-A78 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 710 |
MEMORY
| Card Slot | No |
| Internal | 128GB / 256GB / 512GB |
| RAM | 8GB / 12GB |
MAIN CAMERA
| Triple |
50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 64 MP, f/2.8, 71mm, (periscope telephoto), 1/2.0", 0.7µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
FRONT CAMERA
| Single | 32 MP, f/2.4, 22mm (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
No 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Radio | No |
BATTERY
| Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 67W wired, 50% in 19 min |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MORE
| Colors | Submarine Blue, Navigator Beige, Explorer Red |
| Models number | RMX3840, RMX3841 |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | $ 699.99 / € 404.99 / £ 296.00 / ₹ 34,900 |
TESTS
| Battery life | Active use score 13:24h |
| Display | 802 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker test | -26.0 LUFS (Very good) |
| Performance |
AnTuTu: 534782 (v9), 660920 (v10) GeekBench: 2732 (v5), 2769 (v6) 3DMark: 799 (Wild Life Extreme) |
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.