Realme C75x
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2025, March 07 |
| Status | Available. Released 2025, March 08 |
PRICE IN NIGERIA
| 128GB 6GB RAM | ₦210,000 |
| 128GB 8GB RAM | ₦230,000 |
| 256GB 8GB RAM | ₦250,000 |
PRICE IN INDIA
| 128GB 6GB RAM | ₹10,990 |
| 128GB 8GB RAM | ₹12,990 |
| 256GB 8GB RAM | ₹14,990 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 120Hz, 500 nits (typ), 625 nits (HBM) |
| Size | 6.67 inches, 107.2 cm2 (~84.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1604 pixels, 20:9 ratio (~264 ppi density) |
| Protection | ArmorShell glass |
BODY
| Dimensions | 165.7 x 76.2 x 8 mm (6.52 x 3.00 x 0.31 in) |
| Weight | 196 g (6.91 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Other features |
IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 60 hours) Drop resistant up to 1.8m MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
PLATFORM
| OS | Android 15, Realme UI 6.0 |
| Chipset | Mediatek Helio G81 Ultra (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB / 256GB |
| RAM | 6GB / 8GB |
MAIN CAMERA
| Single | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.88", PDAF |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide), 1/5" |
| Features | Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| Radio | Unspecified |
BATTERY
| Capacity | 5600 mAh |
| Charging | 45W wired, 100% in 90 min |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MORE
| Colors | Coral Pink, Oceanic Blue |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | $ 331.34 |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.