Motorola Moto G Play (2024)
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2024, January 16 |
| Status | Available. Released 2024, January 26 |
PRICE IN NIGERIA
| 64GB 4GB RAM | ₦150,000 |
| 128GB 4GB RAM | ₦180,000 |
PRICE IN INDIA
| 64GB 4GB RAM | ₹10,500 |
| 128GB 4GB RAM | ₹12,500 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 25, 26, 28, 38, 41, 66, 71 - USA |
| Speed | HSPA, LTE |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 90Hz, 500 nits (typ) |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~83.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
BODY
| Dimensions | 163.8 x 75 x 8.3 mm (6.45 x 2.95 x 0.33 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM |
| Other features | Water-repellent design |
PLATFORM
| OS | Android 13, upgradable to Android 14 |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB / 128GB |
| RAM | 4GB |
MAIN CAMERA
| Single | 50 MP, f/1.8, (wide), 0.64µm, PDAF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide), 1.12µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
Yes 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS |
| Radio | No |
BATTERY
| Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 15W wired |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass, barometer |
MORE
| Colors | Sapphire Blue |
| Models number | XT2413-1, XT2413, XT2413V |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 80 EUR |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.