Meizu M6T
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2018, May. Released 2018, June |
| Status | Discontinued |
PRICE IN NIGERIA
| 32GB 3GB RAM | ₦70,000 |
| 64GB 4GB RAM | ₦80,000 |
PRICE IN INDIA
| 32GB 3GB RAM | ₹8,999 |
| 64GB 4GB RAM | ₹10,999 |
NETWORK
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~75.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
BODY
| Dimensions | 152.3 x 73 x 8.4 mm (6.00 x 2.87 x 0.33 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
PLATFORM
| OS | Android 7.0 (Nougat), Flyme UI |
| Chipset | Mediatek MT6750 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB / 64GB |
| RAM | 3GB / 4GB |
MAIN CAMERA
| Dual |
13 MP, f/2.2, PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
CONNECTIVITY
| USB | microUSB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
BATTERY
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 3300 mAh |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MORE
| Colors | Black, Champagne Gold, Coral Red |
| Models number | M6T |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 130 EUR |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.