itel P65C
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2024, January 26 |
| Status | Available. Released 2024, January 31 |
PRICE IN NIGERIA
| 128GB 4GB RAM | ₦100,000 |
| 128GB 8GB RAM | ₦120,000 |
| 256GB 8GB RAM | ₦140,000 |
PRICE IN INDIA
| 128GB 4GB RAM | ₹9,900 |
| 128GB 8GB RAM | ₹11,900 |
| 256GB 8GB RAM | ₹13,900 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands |
LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Size | 6.6 inches, 104.6 cm2 |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~267 ppi density) |
BODY
| Dimensions | 8.0 mm thickness |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| SIM |
Nano-SIM + Nano-SIM |
PLATFORM
| OS | Android 13 |
| Chipset | Unisoc T606 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC |
| Internal | 128GB / 256GB |
| RAM | 4GB/ 8GB |
MAIN CAMERA
| Single | 13 MP 0.08 MP (auxiliary lens) |
| Features | Dual-LED flash, panorama |
| Video | Yes |
FRONT CAMERA
| Single | 8 MP |
| Video | Yes |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C, OTG |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Positioning | GPS |
| Radio | Unspecified |
BATTERY
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 18W wired |
FEATURES
| Sensors |
Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
MORE
| Colors | Aurora Blue, Brilliant Gold, Moonlit Black, Starry Purple |
| Models number | A666L, A666LN, P666L |
| EasyBuy LOAN |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.