itel VistaTab 10 mini
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2025, September 19 |
| Status | Available. Released 2025, September |
PRICE IN NIGERIA
| 64GB 3GB RAM | ₦170,000 |
PRICE IN INDIA
| 64GB 3GB RAM | ₹9,990 |
NETWORK
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 400 nits |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
BODY
| Dimensions | 9.6 mm thickness |
| SIM | No |
PLATFORM
| OS | Android 14 (Go edition) |
| Chipset | Mediatek MT8768 (12 nm) |
| CPU | Octa-core |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC |
| Internal | 64GB |
| RAM | 3GB |
MAIN CAMERA
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
FRONT CAMERA
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Positioning | No |
| Radio | Unspecified |
BATTERY
| Capacity | 5100 mAh |
| Charging | 10W wired |
FEATURES
MORE
| Colors | Gray |
| EasyBuy LOAN |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.