itel A100
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2025, September 25 |
| Status | Available. Released 2025, October |
PRICE IN NIGERIA
| 128GB 4GB RAM | ₦100,000 |
| 128GB 8GB RAM | ₦120,000 |
PRICE IN INDIA
| 128GB 4GB RAM | ₹6,999 |
| 128GB 8GB RAM | ₹8,999 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 90Hz, 700 nits |
| Size | 6.75 inches, 110.0 cm2 |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
BODY
| Dimensions | 8.1 mm thickness |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Other features |
IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
PLATFORM
| OS | Android 15 (Go edition), itel OS 15 |
| Chipset | Unisoc T7250 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC |
| Internal | 128GB |
| RAM | 3GB / 4GB / 8GB |
MAIN CAMERA
| Single | 8 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 8 MP |
| Video | Yes |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Positioning | GPS |
| Radio | Unspecified |
BATTERY
| Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 15W wired |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer |
MORE
| Colors | Fresh Green, Star Titanium, Shadow Titanium |
| EasyBuy LOAN |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.