Huawei Mate 70 Pro
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2024, November 26 |
| Status | Available. Released 2024, November 26 |
PRICE IN NIGERIA
| 256GB 12GB RAM | ₦650,000 |
| 512GB 12GB RAM | ₦750,000 |
| 512GB 16GB RAM | ₦850,000 |
| 1TB 16GB RAM | ₦900,000 |
PRICE IN INDIA
| 256GB 12GB RAM | ₹80,000 |
| 512GB 12GB RAM | ₹85,000 |
| 512GB 16GB RAM | ₹90,000 |
| 1TB 16GB RAM | ₹95,000 |
NETWORK
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G bands |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G bands |
LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
DISPLAY
| Type | LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, 2500 nits (peak) |
| Size | 6.9 inches, 117.4 cm2 (~89.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1316 x 2832 pixels, 19.5:9 ratio (~453 ppi density) |
| Protection |
Huawei Kunlun Glass 2 |
BODY
| Dimensions | 164.6 x 79.5 x 8.2 mm (6.48 x 3.13 x 0.32 in) |
| Weight | 221 g (7.80 oz) |
| Build | Glass front, aluminum frame, glass back |
| SIM |
Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) IP68/IP69 dust/water resistant (up to 6m for 30 min) |
PLATFORM
| OS | HarmonyOS 4.3 (China) |
| CPU | Octa-core |
MEMORY
| Card Slot | No |
| Internal | 256GB / 512GB / 1TB |
| RAM | 12GB / 16GB |
MAIN CAMERA
| Triple |
50 MP, f/1.4-f/4.0, 24mm (wide), PDAF, OIS 48 MP, f/2.1, 93mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 3.5x optical zoom 40 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), PDAF |
| Features | Laser AF, LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/480fps, 720p@960fps, 720p@3840fps, HDR, gyro-EIS |
FRONT CAMERA
| Single | 13 MP, f/2.4, 18mm (ultrawide) TOF 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
No 32-bit/384kHz audio |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, DisplayPort 1.2 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC |
| Radio | No |
BATTERY
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5500 mAh |
| Charging | 100W wired 80W wireless |
| Other features |
20W reverse wireless 18W reverse wired |
FEATURES
| Sensors |
Face ID, fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass, color spectrum BDS Satellite Calling and Message |
MORE
| Colors | Black, Purple, White, Green |
| EasyBuy LOAN |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.