Honor Pad 20
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2026, May 12 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2026, May |
PRICE IN NIGERIA
| 128GB 8GB RAM | ₦500,300 |
| 256GB 8GB RAM | ₦700,300 |
PRICE IN INDIA
| 128GB 8GB RAM | ₹20,900 |
| 256GB 8GB RAM | ₹30,900 |
NETWORK
| Technology | LTE / 5G |
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | LTE - cellular model only |
| 5G bands | SA/NSA - cellular model only |
| Speed | LTE, 5G - cellular model only |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 1B colors, 120Hz, HDR |
| Size | 12.1 inches, 424.5 cm2 |
| Resolution | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio (~249 ppi density) |
BODY
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| SIM |
Yes (cellular model only) Stylus support |
PLATFORM
| OS | Android 16, MagicOS 10 |
| Chipset | Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.63 GHz Cortex-A715 & 3x2.4 GHz Cortex-A715 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 720 |
MEMORY
| Card Slot | Unspecified |
| Internal | 128GB / 256GB |
| RAM | 8GB |
MAIN CAMERA
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide), AF |
| Video | Yes |
FRONT CAMERA
| Single | 8 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (6 speakers) |
| 3.5mm jack | No |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | No |
| Positioning | Unspecified |
| Radio | No |
BATTERY
| Type | Li-Po |
| Capacity | 10100 mAh |
| Charging | 45W wired |
FEATURES
| Sensors | Accelerometer |
MORE
| Colors | Green, Pink |
| EasyBuy LOAN |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.