Honor 600 Pro
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2026, April 22 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2026, April 29 |
PRICE IN NIGERIA
| 256GB 12GB RAM | ₦1,900,256 |
| 512GB 12GB RAM | ₦2,000,256 |
| 1TB 16GB RAM | ₦2,112,256 |
PRICE IN INDIA
| 256GB 12GB RAM | ₹50,999 |
| 512GB 12GB RAM | ₹52,999 |
| 1TB 16GB RAM | ₹54,999 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
DISPLAY
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, HDR Vivid, 8000 nits (peak) |
| Size | 6.57 inches, 106.2 cm2 (~91.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1264 x 2728 pixels, 19.5:9 ratio (~458 ppi density) |
| Protection |
Mohs level 4 |
BODY
| Dimensions | 156 x 74.7 x 7.8 mm (6.14 x 2.94 x 0.31 in) |
| Weight | 195 g or 200 g (6.88 oz) |
| Build | Glass front, aluminum frame |
| SIM |
Nano-SIM + eSIM Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Other features |
IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
PLATFORM
| OS | Android 16, up to 6 major Android upgrades, MagicOS 10 |
| Chipset | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 830 (1200 MHz) |
MEMORY
| Card Slot | No |
| Internal | 256GB / 512GB / 1TB |
| RAM | 12GB / 16GB |
MAIN CAMERA
| Triple |
200 MP, f/1.9, (wide), 1/1.4", 0.56µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.8, (telephoto), PDAF, 3.5x optical zoom 12 MP, f/2.2, 112˚ (ultrawide), AF |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS, OIS |
FRONT CAMERA
| Single | 50 MP, f/2.0, (wide) |
| Features | HDR |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band or tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless, LHDC 5 |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| Radio | No |
BATTERY
| Type | Si/C Li-Ion |
| Capacity | 7000 mAh |
| Charging | 80W wired |
| Other features |
50W wireless 27W reverse wired |
FEATURES
| Sensors |
Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity (ultrasound), compass |
MORE
| Colors | Golden White, Black, Orange |
| Models number | VKP-NX9 |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 800 EUR |
TESTS
| Loudspeaker test | -24.8 LUFS (Very good) |
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.