Lenovo Tab M11
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2024, January 09 |
| Status | Available. Released 2024, April |
PRICE IN NIGERIA
| 64GB 4GB RAM | ₦250,000 |
| 128GB 4GB RAM | ₦350,000 |
| 128GB 8GB RAM | ₦450,000 |
PRICE IN INDIA
| 64GB 4GB RAM | ₹16,999 |
| 128GB 4GB RAM | ₹18,999 |
| 128GB 8GB RAM | ₹20,999 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 66, 71 |
| Speed | HSPA, LTE |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 90Hz, 400 nits (typ) |
| Size | 11.0 inches, 350.9 cm2 (~82.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~206 ppi density) |
| Protection | Mohs level 5 |
BODY
| Dimensions | 166.3 x 255.3 x 7.2 mm (6.55 x 10.05 x 0.28 in) |
| Weight | 465 g (1.03 lb) |
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| SIM | Nano-SIM |
| Other features | Stylus support |
PLATFORM
| OS | Android 13 |
| Chipset | Mediatek MT6769H Helio G88 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB / 128GB |
| RAM | 4GB/ 8GB |
MAIN CAMERA
| Single | 13 MP, f/2.2, (wide) or 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack | Yes |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | No |
BATTERY
| Type | Li-Po |
| Capacity | 7040 mAh |
| Charging | 15W wired |
FEATURES
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity (accessories only) |
MORE
| Colors | Luna grey, Seafoam green |
| Models number | TB330FU, TB330KU |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 140 EUR |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.