Google Pixel Tablet
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2023, May 10 |
| Status | Available. Released 2023, June 20 |
PRICE IN NIGERIA
| 128GB 8GB RAM | ₦1,000,000 |
| 256GB 8GB RAM | ₦1,300,000 |
PRICE IN INDIA
| 128GB 8GB RAM | ₹55,990 |
| 256GB 8GB RAM | ₹50,990 |
NETWORK
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
| Size | 10.95 inches, 347.7 cm2 (~79.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio (~276 ppi density) |
BODY
| Dimensions | 258 x 169 x 8.1 mm (10.16 x 6.65 x 0.32 in) |
| Weight | 493 g (1.09 lb) |
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| SIM | No |
| Other features | Stylus support |
PLATFORM
| OS | Android 13, upgradable to Android 15 |
| Chipset | Google Tensor G2 (5 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.85 GHz Cortex-X1 & 2x2.35 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G710 MP7 |
MEMORY
| Card Slot | No |
| Internal | 128GB / 256GB |
| RAM | 8GB |
MAIN CAMERA
| Single | 8 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 8 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack | No |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 3.2 (Gen 1), magnetic connector |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
BATTERY
| Type | Li-Po |
| Capacity | 7020 mAh |
| Charging | 15W wired |
FEATURES
| Sensors |
Accelerometer, gyro, compass, proximity (accessories only) Ultra Wideband (UWB) support |
MORE
| Colors | Porcelain, Hazel, Rose |
| Models number | GA06156-EU, GA06157-EU, GA06158-EU |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 670 EUR |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.