Google Pixel 9 Pro XL
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2024, August 13 |
| Status | Available. Released 2024, August 22 |
PRICE IN NIGERIA
| 128GB 12GB RAM | ₦1,200,000 |
| 256GB 12GB RAM | ₦1,300,000 |
| 512GB 16GB RAM | ₦1,400,000 |
| 1TB 16GB RAM | ₦1,500,000 |
PRICE IN INDIA
| 128GB 12GB RAM | ₹100,999 |
| 256GB 12GB RAM | ₹110,999 |
| 512GB 16GB RAM | ₹120,999 |
| 1TB 16GB RAM | ₹130,999 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 71 - GGX8B 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66, 71, 75 - GZC4K |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 70, 71, 77, 78, 258, 260, 261 SA/NSA/Sub6/mmWave - GGX8B 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 30, 38, 40, 41, 66, 71, 75, 76, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 - GZC4K |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
DISPLAY
| Type | LTPO OLED, 120Hz, HDR10+, 2000 nits (HBM), 3000 nits (peak) |
| Size | 6.8 inches, 109.7 cm2 (~88.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1344 x 2992 pixels, 20:9 ratio (~486 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2, Mohs level 4 |
BODY
| Dimensions | 162.8 x 76.6 x 8.5 mm (6.41 x 3.02 x 0.33 in) |
| Weight | 221 g (7.80 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + eSIM |
| Other features | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
PLATFORM
| OS | Android 14, upgradable to Android 16, up to 7 major Android upgrades |
| Chipset | Google Tensor G4 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.1 GHz Cortex-X4 & 3x2.6 GHz Cortex-A720 & 4x1.92 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Mali-G715 MC7 |
MEMORY
| Card Slot | No |
| Internal | 128GB / 256GB / 512GB / 1TB |
| RAM | 16GB |
MAIN CAMERA
| Triple |
50 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/1.31", 1.2µm, dual pixel PDAF, OIS 48 MP, f/2.8, 113mm (periscope telephoto), 1/2.55", dual pixel PDAF, OIS, 5x optical zoom 48 MP, f/1.7, 123˚ (ultrawide), 1/2.55", dual pixel PDAF, |
| Features | Multi-zone Laser AF, LED flash, Pixel Shift, Ultra-HDR, panorama, Best Take, Zoom Enhance |
| Video | 8K@30fps (via cloud-based upscaling), 4K@24/30/60fps, 1080p@24/30/60/120/240fps; gyro-EIS, OIS, 10-bit HDR |
FRONT CAMERA
| Single | 42 MP, f/2.2, 17mm (ultrawide), PDAF |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 3.2 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| Radio | No |
BATTERY
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 5060 mAh |
| Charging | 37W wired, PD3.0, PPS, 70% in 30 min 23W wireless (w/ Pixel Stand) 12W wireless (w/ Qi compatible charger) |
| Other features |
Reverse wireless Bypass charging |
FEATURES
| Sensors |
Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, thermometer (skin temperature) Ultra Wideband (UWB) support Satellite SOS service |
MORE
| Colors | Porcelain, Rose Quartz, Hazel, Obsidian |
| Models number | GGX8B, GZC4K, GQ57S |
| SAR EU | 0.99 W/kg (head) 1.40 W/kg (body) |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | $ 426.99 / € 519.89 / £ 414.50 / ₹ 89,398 |
TESTS
| Battery life | Active use score 12:32h |
| Display | 2365 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker test | -25.5 LUFS (Very good) |
| Performance |
AnTuTu: 1380138 (v10) GeekBench: 4854 (v6) 3DMark: 2540 (Wild Life Extreme) |
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.