Sony Xperia XA1 Ultra
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2017, February. Released 2017, May |
| Status | Discontinued |
PRICE IN NIGERIA
| 32GB 3GB RAM | ₦310,000 |
| 64GB 4GB RAM | ₦330,000 |
PRICE IN INDIA
| 32GB 3GB RAM | ₹27,990 |
| 64GB 4GB RAM | ₹30,990 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (G3212, G3226) |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - G3221, G3212 HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - G3223 |
| 4G bands |
1, 2, 3, 5, 7, 8, 20 - G3221, G3212 2, 4, 5, 7, 12, 13, 17, 28, 29, 66 - G3223 1, 3, 5, 7, 8, 28, 38, 39, 40, 41 - G3226 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~76.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~367 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
BODY
| Dimensions | 165 x 79 x 8.1 mm (6.50 x 3.11 x 0.32 in) |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 4), plastic back, aluminum/plastic frame |
| SIM |
Nano-SIM (G3221, G3223) Nano-SIM + Nano-SIM (G3212, G3226) |
PLATFORM
| OS | Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Mediatek MT6757 Helio P20 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.6 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T880MP2 |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB / 64GB |
| RAM | 4GB |
MAIN CAMERA
| Single | 23 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/2.3", PDAF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps, stereo sound rec., HDR |
FRONT CAMERA
| Single | 16 MP, f/2.0, 23mm (wide), 1/2.6", OIS, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, aptX, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
BATTERY
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 2700 mAh |
| Charging | 10W wired |
FEATURES
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
MORE
| Colors | White, Black, Gold, Pink |
| Models number | G3226, G3221, G3212, G3223 |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 250 EUR |
TESTS
| Battery life | Endurance rating 68h |
| Display | Contrast ratio: 1579 (nominal), 3.597 (sunlight) |
| Loudspeaker test | Voice 68dB / Noise 71dB / Ring 81dB |
| Performance |
GeekBench: 3807 (v4.4) GFXBench: 4fps (ES 3.1 onscreen) |
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.