Sony Xperia 5 III
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2021, April 14 |
| Status | Available. Released 2021, October 08 |
PRICE IN NIGERIA
| 128GB 8GB RAM | ₦ 320,000 |
| 256GB 8GB RAM | ₦ 350,000 |
PRICE IN INDIA
| 128GB 8GB RAM | ₹20,779 |
| 256GB 8GB RAM | ₹22,779 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48, 66, 71 - USA 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 46, 66 - Europe 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 34, 38, 39, 40, 41, 46, 66 - Asia |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 71, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - USA 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - Europe 1, 3, 5, 7, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 - Asia |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
DISPLAY
| Type | OLED, 1B colors, 120Hz, HDR BT.2020 |
| Size | 6.1 inches, 86.9 cm2 (~81.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2520 pixels, 21:9 ratio (~449 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
BODY
| Dimensions | 157 x 68 x 8.2 mm (6.18 x 2.68 x 0.32 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 6), glass back (Gorilla Glass 6), aluminum frame |
| SIM |
Nano-SIM Nano-SIM + Nano-SIM |
| Other features | IP65/IP68 dust tight and water resistant (low pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
PLATFORM
| OS | Android 11, upgradable to Android 13 |
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 660 |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB / 256GB |
| RAM | 8GB |
MAIN CAMERA
| Triple |
12 MP, f/1.7, 24mm (wide), 1/1.7", 1.8µm, dual pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.3, 70mm (telephoto), f/2.8, 105mm (telephoto), 1/2.9", dual pixel PDAF, 3x/4.4x optical zoom, OIS 12 MP, f/2.2, 124˚, 16mm (ultrawide), 1/2.6", dual pixel PDAF |
| Features | Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR, eye tracking |
| Video | 4K@24/25/30/60/120fps HDR, 1080p@30/60/120fps; 5-axis gyro-EIS, OIS |
FRONT CAMERA
| Single | 8 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps, 5-axis gyro-EIS |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
Yes Hi-Res audio Dynamic vibration system Snapdragon Sound |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, video output |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Radio | No |
BATTERY
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4500 mAh |
| Charging | Wired, PD, 50% in 30 min |
FEATURES
| Sensors |
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass Native Sony Alpha camera support |
MORE
| Colors | Black, Green, Pink |
| Models number | XQBQ62/G, XQBQ52G.UKCX, XQBQ52B.UKCX, XQ-BQ52, XQ-BQ72, XQ-BQ42, XQ-BQ62, SO-53B |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | € 157.89 / £ 134.99 |
TESTS
| Battery life | Endurance rating 100h |
| Display | 590 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker test | -26.7 LUFS (Good) |
| Performance |
AnTuTu: 708394 (v9) GeekBench: 3549 (v5.1) GFXBench: 53fps (ES 3.1 onscreen) |
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.