Sony Xperia XZ3
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2018, August 30. Released 2018, October 05 |
| Status | Discontinued |
PRICE IN NIGERIA
| 128GB 4GB RAM | ₦400,000 |
| 128GB 6GB RAM | ₦500,000 |
PRICE IN INDIA
| 64GB 4GB RAM | ₹15,999 |
| 64GB 6GB RAM | ₹17,999 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - H8416, H9436, H9493 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 19, 20, 26, 28, 29, 32, 38, 39, 40, 41, 46, 66 - H8416, H9436, H9493 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (5CA) Cat18 1200/200 Mbps |
DISPLAY
| Type | P-OLED, HDR BT.2020 |
| Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~80.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2880 pixels, 18:9 ratio (~537 ppi density) |
| Protection |
Corning Gorilla Glass 5 Triluminos display X-Reality Engine |
BODY
| Dimensions | 158 x 73 x 9.9 mm (6.22 x 2.87 x 0.39 in) |
| Weight | 193 g (6.81 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
| SIM |
Nano-SIM Nano-SIM + Nano-SIM |
| Other features | IP65/IP68 dust tight and water resistant (low pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
PLATFORM
| OS | Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 10 |
| Chipset | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.7 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) |
| GPU | Adreno 630 |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) - dual SIM model only |
| Internal | 64GB |
| RAM | 4GB / 6GB |
MAIN CAMERA
| Single | 19 MP, f/2.0, 25mm (wide), 1/2.3", 1.22µm, predictive PDAF |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@60fps, 1080p@30fps (5-axis gyro-EIS), 1080p@960fps, HDR |
FRONT CAMERA
| Single | 13 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/3.1", 1.12µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps (5-axis gyro-EIS) |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
No Hi-Res audio Dynamic vibration system |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 3.1, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Radio | No |
BATTERY
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 3300 mAh |
| Charging | 18W wired, PD2.0 |
| Other features | Wireless (Qi) |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
MORE
| Colors | Black, Silver White, Forest Green, Bordeaux Red |
| Models number | H9436, H8416, H9493 |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 510 EUR |
TESTS
| Battery life | Endurance rating 90h |
| Display | Contrast ratio: Infinite (nominal), 4.502 (sunlight) |
| Loudspeaker test | Voice 71dB / Noise 75dB / Ring 82dB |
| Performance |
AnTuTu: 284555 (v7), 295468 (v8) GeekBench: 8607 (v4.4), 2137 (v5.1) GFXBench: 19fps (ES 3.1 onscreen) |
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.