Xiaomi Redmi Note 14 (China)
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2024, September 26 |
| Status | Available. Released 2024, September 26 |
PRICE IN NIGERIA
| 128GB 6GB RAM | ₦250,700 |
| 128GB 8GB RAM | ₦300,700 |
| 256GB 8GB RAM | ₦400,700 |
| 256GB 12GB RAM | ₦450,700 |
PRICE IN INDIA
| 128GB 6GB RAM | ₹16,499 |
| 128GB 8GB RAM | ₹18,499 |
| 256GB 8GB RAM | ₹20,499 |
| 256GB 12GB RAM | ₹22,499 |
NETWORK
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G bands |
1, 3, 5, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 5, 8, 28, 41, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
DISPLAY
| Type | OLED, 120Hz, HDR10+, 2100 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~87.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) Always-on display |
| Protection |
Corning Gorilla Glass 5 |
BODY
| Dimensions | 162.4 x 75.7 x 8 mm (6.39 x 2.98 x 0.31 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| SIM |
Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Other features |
IP64, dust and water resistant |
PLATFORM
| OS | Android 14, HyperOS |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7025 Ultra (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG BXM-8-256 |
MEMORY
| Card Slot | Unspecified |
| Internal | 128GB / 256GB |
| RAM | 6GB / 8GB / 12GB |
MAIN CAMERA
| Dual |
50 MP, f/1.5, (wide), 1/1.96", 0.8µm, PDAF, OIS 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 16 MP |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
Yes 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Unspecified |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Radio | Unspecified |
BATTERY
| Capacity | 5110 mAh |
| Charging | 45W wired |
FEATURES
| Sensors |
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass Virtual proximity sensing |
MORE
| Colors | Black, White, Green |
| EasyBuy LOAN |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.