Xiaomi Redmi Pad 2 9.7
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2026, April |
| Status | Available. Released 2026, April |
PRICE IN NIGERIA
| 64GB 4GB RAM | ₦400,000 |
| 128GB 4GB RAM | ₦450,000 |
PRICE IN INDIA
| 64GB 4GB RAM | ₹15,990 |
| 128GB 4GB RAM | ₹16,990 |
NETWORK
| Technology | No cellular connectivity |
| Speed | HSPA |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 120Hz, 500 nits (typ), 600 nits (HBM) |
| Size | 9.7 inches, 294.5 cm2 (~87.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1280 x 2560 pixels (~268 ppi density) |
BODY
| Dimensions | 226.5 x 148 x 7.4 mm (8.92 x 5.83 x 0.29 in) |
| Weight | 406 g (14.32 oz) |
| Build | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| Other features | Dust protected and splash resistant |
PLATFORM
| OS | Android 16, HyperOS 3 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6s 4G Gen 2 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.9 GHz Cortex-A73 & 4x1.9 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 610 |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC |
| Internal | 64GB / 128GB |
| RAM | 4GB |
MAIN CAMERA
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps, 720p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide), 1/5.0", 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps, 720p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
Yes Hi-Res audio |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
BATTERY
| Type | Li-Po |
| Capacity | 7600 mAh |
| Charging | 18W wired |
FEATURES
| Sensors | Accelerometer |
MORE
| Colors | Graphite Gray, Silver |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 160 EUR |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.