Samsung Galaxy A16
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2024, October 15 |
| Status | 2024, November 20 |
PRICE IN NIGERIA
| 128GB 4GB RAM | ₦280,000 |
| 128GB 6GB RAM | ₦297,000 |
| 128GB 8GB RAM | ₦310,000 |
| 256GB 8GB RAM | ₦321,000 |
PRICE IN INDIA
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual sim model only) |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | No |
| Speed | HSPA, LTE |
DISPLAY
| Type | Super AMOLED, 90Hz |
| Size | 6.7 inches, 110.2 cm2 (~86.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~385 ppi density) |
| Cover display | No |
| Cover display Size | No |
BODY
| Dimensions | 164.4 x 77.9 x 7.9 mm (6.47 x 3.07 x 0.31 in) |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM |
Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) IP54, dust and splash resistant |
PLATFORM
| OS | Android 14, up to 6 major Android upgrades, One UI 6.1 |
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB / 256GB |
| RAM | 4GB / 6GB / 8GB |
MAIN CAMERA
| Triple |
50 MP, f/1.8, (wide), AF 5 MP, f/2.2, (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 13 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
CONNECTIVITY
| USB | Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | FM radio (market/region dependent) |
BATTERY
| Type | non-removable |
| Capacity | 5000 mAh |
FEATURES
| Sensors |
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass Virtual proximity sensing |
MORE
| Colors | Gray, water green, midnight blue |
| Models number | SM-A165F, SM-A165F/DS, SM-A165M, SM-A165M/DS |
| SAR EU | 0.31 W/kg (head) 1.08 W/kg (body) |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
What you need to know
1. What is the display size of the Samsung Galaxy A16?
The Samsung Galaxy A16 features a 6.5-inch HD+ display.
2.What is the resolution of the Samsung Galaxy A16 display?
The display resolution of the Samsung Galaxy A16 is 720 x 1600 pixels.
3. Is the Samsung Galaxy A16 waterproof?
The Samsung Galaxy A16 has a IP53 rating, which means it is dust and splash resistant, but not fully waterproof.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.