Realme GT Master
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2021, July 21 |
| Status | Available. Released 2021, July 30 |
PRICE IN NIGERIA
| 128GB 6GB RAM | ₦700,000 |
| 128GB 8GB RAM | ₦800,000 |
| 256GB 8GB RAM | ₦900,000 |
PRICE IN INDIA
| 128GB 6GB RAM | ₹16,000 |
| 128GB 8GB RAM | ₹18,000 |
| 256GB 8GB RAM | ₹20,000 |
NETWORK
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 66 - International 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 - China |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA - International 1, 3, 5, 8, 28, 41, 77, 78 SA/NSA - China |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
DISPLAY
| Type | Super AMOLED, 120Hz, 1000 nits (peak) |
| Size | 6.43 inches, 99.8 cm2 (~85.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~409 ppi density) |
BODY
| Dimensions | 159.2 mm x 73.5 mm x 8.0/8.7 mm (depending on color) |
| Weight | 174/180 g (depending on color) (6.14 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
PLATFORM
| OS | Android 11, upgradable to Android 13, Realme UI 4.0 |
| Chipset | Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Cortex-A78 & 3x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.9 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 642L |
MEMORY
| Card Slot | No |
| Internal | 128GB / 256GB |
| RAM | 6GB / 8GB |
MAIN CAMERA
| Triple |
64 MP, f/1.8, 25mm (wide), 1/2.0", 0.7µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 16mm, 119˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
FRONT CAMERA
| Single | 32 MP, f/2.5, 26mm (wide), 1/2.74", 0.8µm |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Radio | No |
BATTERY
| Capacity | 4300 mAh |
| Charging | 65W wired, 100% in 33 min |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MORE
| Colors | Black, Gray, White, Aurora |
| Models number | RMX3363, RMX3360, RMX3361 |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 140 EUR |
TESTS
| Battery life | -29.2 LUFS (Average) |
| Display | 634 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker test | -29.2 LUFS (Average) |
| Performance |
AnTuTu: 529263 (v9) GeekBench: 2917 (v5.1) GFXBench: 27fps (ES 3.1 onscreen) |
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.