Xiaomi Redmi Note 9
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2020, April 30 |
| Status | Available. Released 2020, May 12 |
PRICE IN NIGERIA
| 64GB 3GB RAM | ₦110,000 |
| 64GB 4GB RAM | ₦120,000 |
| 128GB 4GB RAM | ₦130,000 |
| 128GB 6GB RAM | ₦140,000 |
PRICE IN INDIA
| 64GB 3GB RAM | ₹10,500 |
| 64GB 4GB RAM | ₹15,500 |
| 128GB 4GB RAM | ₹20,500 |
| 128GB 6GB RAM | ₹25,500 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 450 nits (typ) |
| Size | 6.53 inches, 104.7 cm2 (~83.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~395 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
BODY
| Dimensions | 162.3 x 77.2 x 8.9 mm (6.39 x 3.04 x 0.35 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Other features | Water-repellent coating |
PLATFORM
| OS | Android 10, upgradable to Android 12, MIUI 13 |
| Chipset | Mediatek MT6769Z Helio G85 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB / 128GB |
| RAM | 3GB / 4GB / 6GB |
MAIN CAMERA
| Quad |
48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 118˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP (macro), AF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 13 MP, f/2.3, 29mm (standard), 1/3.1", 1.12µm |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes (market/region dependent) M2003J15SG (Yes); M2003J15SS (No) |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio, built-in antenna |
BATTERY
FEATURES
| Sensors | Fin |
MORE
| EasyBuy LOAN |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.