Xiaomi Redmi Note 12 4G
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2023, March 23 |
| Status | Available. Released 2023, March 30 |
PRICE IN NIGERIA
| 64GB 4GB RAM | ₦160,000 |
| 64GB 6GB RAM | ₦180,000 |
| 128GB 4GB RAM | ₦200,000 |
| 128GB 6GB RAM | ₦220,000 |
| 128GB 8GB RAM | ₦240,000 |
| 256GB 8GB RAM | ₦260,000 |
PRICE IN INDIA
| 64GB 4GB RAM | ₹18,990 |
| 64GB 6GB RAM | ₹20,990 |
| 128GB 4GB RAM | ₹22,990 |
| 128GB 6GB RAM | ₹24,990 |
| 128GB 8GB RAM | ₹26,990 |
| 256GB 8GB RAM | ₹28,990 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
DISPLAY
| Type | AMOLED, 120Hz, 450 nits (typ), 700 nits (HBM), 1200 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~85.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
BODY
| Dimensions | 165.7 x 76 x 7.9 mm (6.52 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 183.5 g (6.49 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Other features |
IP53 dust protected and water resistant (vertical water sprays) |
PLATFORM
| OS | Android 13, upgradable to Android 14, HyperOS |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 685 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.8 GHz Cortex-A73 & 4x1.9 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 610 |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB / 128GB / 256GB |
| RAM | 4GB / 6GB / 8GB |
MAIN CAMERA
| Triple |
50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 13 MP, f/2.5, (wide), 1/3.0" |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO |
| Radio | Unspecified |
BATTERY
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 33W wired |
FEATURES
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MORE
| Colors | Onyx Gray, Mint Green, Ice Blue |
| Models number | 23021RAAEG, 23021RAA2Y, 23027RAD4I, 23028RA60L |
| SAR EU | 0.90 W/kg (head) 0.99 W/kg (body) |
| EasyBuy LOAN | |
| SAR | 1.09 W/kg (head) 0.89 W/kg (body) |
| Prices | € 90.87 / £ 99.00 |
TESTS
| Battery life | Endurance rating 117h |
| Display | 744 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker test | -27.9 LUFS (Good) |
| Performance |
AnTuTu: 319219 (v9) GeekBench: 1797 (v5.1), 1341 (v6) GFXBench: 7.5fps (ES 3.1 onscreen) |
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.