Xiaomi Redmi 14C (China)
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2024, December 30 |
| Status | Available. Released 2025, January 29 |
PRICE IN NIGERIA
| 64GB 4GB RAM | ₦140,000 |
| 128GB 4GB RAM | ₦150,000 |
| 128GB 6GB RAM | ₦160,000 |
| 256GB 8GB RAM | ₦170,000 |
PRICE IN INDIA
| 64GB 4GB RAM | ₹12,999 |
| 128GB 4GB RAM | ₹14,999 |
| 128GB 6GB RAM | ₹16,999 |
| 256GB 8GB RAM | ₹18,999 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 120Hz, 450 nits (typ), 600 nits (HBM) |
| Size | 6.88 inches, 112.4 cm2 (~84.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1640 pixels (~260 ppi density) |
BODY
| Dimensions | 171.9 x 77.8 x 8.2 mm (6.77 x 3.06 x 0.32 in) |
| Weight | 204 g (7.20 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
PLATFORM
| OS | Android 14, HyperOS |
| Chipset | Mediatek Helio G81 Ultra (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB / 128GB / 256GB |
| RAM | 4GB/ 6GB / 8GB |
MAIN CAMERA
| Single | 13 MP, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 5 MP, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio |
BATTERY
| Capacity | 5160 mAh |
| Charging | 18W wired, PD |
FEATURES
| Sensors |
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass Virtual proximity sensing |
MORE
| Colors | Black, Green, Silver |
| EasyBuy LOAN | |
| Prices | About 100 EUR |
TESTS
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.