Xiaomi Poco C75 5G
Full Specifications
GENERAL
| Announced | 2024, December 17 |
| Status | Available. Released 2024, December 20 |
PRICE IN NIGERIA
| 64GB 4GB RAM | ₦140,000 |
| 128GB 4GB RAM | ₦160,000 |
PRICE IN INDIA
| 64GB 4GB RAM | ₹8,499 |
| 128GB 4GB RAM | ₹10,499 |
NETWORK
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
DISPLAY
| Type | IPS LCD, 120Hz, 450 nits (typ), 600 nits (HBM) |
| Size | 6.88 inches, 112.4 cm2 (~84.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1640 pixels (~260 ppi density) |
BODY
| Dimensions | 171.9 x 77.8 x 8.2 mm (6.77 x 3.06 x 0.32 in) |
| Weight | 212.4 g (7.51 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Other features | Dust and splash resistant |
PLATFORM
| OS | Android 14, up to 2 major Android upgrades, HyperOS |
| Chipset | Qualcomm SM4635 Snapdragon 4s Gen 2 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A78 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 611 |
MEMORY
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB / 128GB |
| RAM | 4GB |
MAIN CAMERA
| Single | 50 MP, f/1.8, (wide) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
FRONT CAMERA
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
CONNECTIVITY
| USB | USB Type-C |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio, recording |
BATTERY
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5160 mAh |
| Charging | 18W wired |
FEATURES
| Sensors |
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass Virtual proximity sensing |
MORE
| Colors | Aqua Bliss, Enchanted Green, Silver Stardust |
| Models number | MZB0IDJIN |
| EasyBuy LOAN | |
| SAR | 0.85 W/kg (head) 0.86 W/kg (body) |
| Prices | About 90 EUR |
TESTS
| Performance |
AnTuTu: 391505 (v10) GeekBench: 2014 (v6) 3DMark: 141 (Wild Life Extreme) |
Post Your Opinion
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.